Ako mať za pár mesiacov kompost PDF Tlačiť E-mail


Zrelý kompost.

Beh na dlhú trať, alebo otázka niekoľkých

mesiacov?


Recept na skoré a správne kompostovanie


Starostlivosť o záhradu počas roka prináša množstvo organického odpadu. Niektorí majitelia ho vyhadzujú do kontajnera, iní ho spaľujú a znepríjemňujú tak život susedom v okolí. Ak nám záleží na prírode a životnom prostredí, je tu jednoduchý a overený spôsob, na správne využitie odpadu : premeniť ho na kvalitné hnojivo. Ide o kompostovanie.. Vyrobiť kvalitný kompost v priebehu niekoľkých mesiacov nie je nemožné. Dôležité je, aby mali baktérie a pôdne organizmy pre svoj život vhodné podmienky. Pre urýchlenie rozkladu materiálu je dôležitý správny výber kompostéra. Jeho výhodou je ochrana biomasy pred nástrahami počasia. Počas dažďa bráni vyplavovaniu živín, v teplých a veterných dňoch zabraňuje vysychaniu kompostu.


Výber správneho miesta

Pri domácom kompostovaní neexistujú takmer žiadne legislatívne obmedzenia. Pri zakladaní kompostu však odporúčame zohľadniť niektoré zásady a pravidlá overené v praxi.


Kompostér umiestnime tak aby: 

-  bol na našom pozemku alebo aby sme mali súhlas vlastníka pozemku
-  nebol v blízkosti zdroja pitnej vody ani v záplavovom území
- pre zlepšenie prístupu mikroorganizmov a pôdnych organizmov ku kompostovanému materiálu je potrebné zabezpečiť priamy kontakt so zemou
- nebol vzdialený od zdroja biologického odpadu a prístup k nemu bol aj za daždivého počasia
- nebol vystavený celodennému priamemu slnku, lepší je polotieň
- sme mali dostatočný priestor okolo zásobníka na manipuláciu s náradím
- aby neprekážal susedom


Čo všetko možno zužitkovať

Do kvalitného kompostu môžeme pridať skoro všetky organické odpady z dvora, záhrady aj domácnosti. Ideálna je čo najrôznorodejšia zmes materiálov. Vhodné suroviny na kompostovanie: tráva, lístie, seno, slama, burina, hnoj, trus, piliny, drevná štiepka, káva, čaj, podrvené škrupiny z vajec atď. Zvyšky varených jedál odporúčame dávať len v malých množstvách. Zmiešame ich s väčším množstvom suchého materiálu. Do kompostu nepatria : zvyšky mäsa, ryby, mliečne výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z drevotriesky, uhynuté zvieratá, chemicky ošetrené zvyšky atď. Dôležitá je najjemnejšia štruktúra materiálu. Výdatne nám pomôže kosačka so zberným košom, ktorá dokáže rozdrobiť aj popadané lístie a záhradný drvič na odrezané konáre zo stromov a kríkov.
Základné podmienky kompostovania

Pravidlom úspešného priebehu kompostovania je rôznorodá skladba materiálov, optimálna vlhkosť a dostatok vzduchu.


• Veľkosť a skladba materiálov

Pri ťažšie rozložiteľných materiáloch (uhlíkatých), ako sú drevo, tvrdšie časti zeleniny, stonky starších rastlín, platí základné pravidlo, že čím sú menšie častice, tým rýchlejšie sa skompostujú. Ideálne je využiť záhradný drvič. Mäkké šťavnaté materiály (dusíkaté), hnoj, pokosená tráva, kuchynský bioodpad - sú ľahko rozložiteľné, preto ich je potrebné zmenšovať. Dobrý rozklad zabezpečí vyvážené miešanie materiálov. Platí, že dusíkaté materiály, musíme zmiešavať s uhlikatými a ich objemový pomer by sa mal približovať k 1:1.• Prístup vzduchu a vody

Kompostované baktérie potrebujú okrem živín aj neustály prísun vzduchu a dostatok vlhkosti. Ak im dokážeme zabezpečiť vyváženú kombináciu, začnú sa množiť rýchlym tempom. Aj tu platí že, čím menšie častice do kompostu dáme, tým sa skôr skompostujú. Platí však aj pravidlo, že čím sú častice menšie, tým je medzi nimi menej dutiniek, kde sa môže udržať vzduch. Bez neho kompost iba hnije a zapácha. Preto je potrebné masu z času na čas prevzdušniť pomocou aerátora kompostu.


• Správna vlhkosť

Ďalšou podmienkou dobrého kompostovania je správna vlhkosť. Nedostatok vlhkosti spomaľuje až zastavuje proces rozkladu, nadmerná vlhkosť spôsobuje nežiadúci hnilobný proces. Do uzavretého kompostéra sa bez našej pomoci voda nedostane, preto je dôležité správnu vlhkosť kontrolovať a v prípade potreby ju doplniť poliatím, prípadne znížiť pridaním suchých materiálov. Správnu vlhkosť možno zistiť iba rukou. Ak z materiálu vytlačíme iba niekoľko kvapiek - je všetko v poriadku.


Kedy je kompost zrelý

Vyzretý kompost má hnedú až tmavohnedú farbu, drobnohrudkovitú štruktúru, nezapácha,ale vonia ako lesná pôda. O zrelosti kompostu sa môžeme presvedčiť jednoduchým testom klíčivosti. Do nádobky s vlhkým preosiatym kompostom vysejeme semienka žeruchy siatej, a ak počas týždňa väčšina semien vyklíči, môžeme kompost použiť v záhrade.


Kompostovanie s radosťou!


Autor: Ing. Nina Oravcová /www.komposter.sk