Opotrebované pneumatiky PDF Tlačiť E-mail
Obsah článku
Opotrebované pneumatiky
Zloženie pneumatiky
Ako sa zbaviť pneumatiky
Zber pneumatiky
Spracovanie pneumatik
Celý článok

Opotrebované pneumatiky


     Nepotrebné a opotrebované pneumatiky či už z osobných, alebo nákladných automobilov, často končia na nelegálnych skládkach a voľne pohodené v prírode. Tam nespôsobujú priame ohrozenie nebezpečnými látkami, ale sú zdrojom nebezpečenstva poranenia ľudí aj lesnej zveri. Určite však nepridávajú na kráse prírody. Často krát sa stretávame s poškodenými pneumatikami vedľa ciest, kde ich zanechajú vodiči automobilov, alebo za mestami a dedinami, kde ich odnášajú samotní občania.


Opotrebované pneumatiky v prírode

     Pneumatika sa po čase dostane do stavu, kedy ju už nie je možné používať. Prvý prípad je defekt, kedy sa pneumatika opraví v pneuservise a používa sa ďalej. Samozrejme to závisí od miery poškodenia. V prípade pretrhnutia plášťa je pneumatika vo väčšine prípadov už nepoužiteľná.
     Druhý prípad je, že sa pneumatika používa počas doby, kedy dôjde k jej maximálnemu opotrebeniu. Tu môže dôjsť k dvom situáciám ako môžeme ďalej postupovať:

Protektorovanie

     V prípade, ak pneumatika nie je mechanicky poškodená napr. nie je oslabený drôtený výplet, ktorý je príčinou vydutia pneumatiky, je možná jej obnova protektorovaním. Protektorovanie je možné až po dôkladnej kontrole pneumatiky (jej kostry), kedy sa zistí, či je ešte možné pneumatiku tzv. obnoviť a vrátiť späť do procesu používania.

Odpad

     V prípade ak poškodenú a opotrebovanú pneumatiku už nie je možné opraviť, stáva sa pneumatika odpadom. To však neznamená, že ju vyhodíme do prírody, alebo necháme pri ceste! Pneumatika, ktorá sa stala z pohľadu užívateľa odpadom, je novým zdrojom suroviny pre ďalšie spracovateľské spoločnosti!